FAQ - Často kladené dotazy

Zde můžete najít odpovědi na nejčastější dotazy.

Jak tato Aplikace funguje:

Jak tato aplikace funguje? (Základní kroky)

1. Registrace - nejprve se musíte zaregistrovat do naší aplikace
2. Dotazník - odpovíte na otázky v dotazníku týkající se vašich osobních dat a příjmu.
3. Platba -zaplatíte platební kartou online
4. Download - stáhnete si daňové přiznání a Dopis s instrukcemi
5. Tisk - vytisknete si daňové přiznání
6. Odeslat - odešlete či odnesete daňové přiznání na finanční úřad dle instrukcí NEBO zaplatíte extra 200 Kč a my podáme vaše přiznání za vás.
(Pokud nemáte tiskárnu, přečtěte si co dělat ve FAQ "Nemám tiskárnu .Jak můžu získat své daňové přiznání?")

Proč je Czech Taxes Online aplikace lepší než ostatní aplikace pro přípravu daňového přiznání?

Toto jsou hlavní rozdíly oproti jiným podobným aplikacím:

Pomoc na Chatu = nevíte si rady, ptejte se, jsme tu pro vás každý den mezi 9-15 hodinou.
Zkontrolujeme vaše přiznání, abychom si byli jisti, že je v pořádku (za dodatečný poplatek).
Součástí aplikace jsou Přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.
Obdržíte podrobné instrukce, jak postupovat dále po vyplnění přiznání.

Co mám dělat pokud mi nepřišel  registrační email  pro vstup do aplikace?

Zkontrolujte v emailu složku “ nevyžádaná pošta”. Pokud ani tam nenaleznete registrační email, pak prosím kontaktujte naší podporu: help@czechtaxesonline.cz

Co pro mě může udělat podpora support desk (help@czechtaxesonline.cz ) CzechTaxesOnline?

Můžeme vás zaregistrovat na finančním úřadě, ČSSZ a na zdravotní pojišťovně
Můžeme zjistit vaše DIČ a variabilní symbol (u ČSSZ)
Můžeme upravit vaše údaje v daňovém přiznání, pokud k tomu svolíte
Můžeme kontaktovat finanční úřad, pokud jste neobdrželi přeplatek daně
Můžeme upravit fakturu, pokud budete potřebovat
Můžeme dohledat vaši platbu na našem bankovním účtu

Mohu upravit své daňové přiznání poté, co jsem již zaplatil poplatek?

Ano, můžete se ke svému daňovému přiznání vrátit a snadno opravit všechny údaje, které jsou špatně. Není s tím spojený žádný doplatek. Nicméně nemůžete změnit Jméno a IČO, protože platba byla provedena pro konkrétní osobu a je navázána na vaše jméno. Pokud jste udělali překlep při psaní svého jména a potřebujete to opravit, pak prosím kontaktujte naši podporu help@czechtaxesonline.cz

Jak mohu zaplatit za Aplikaci?

Jakmile vyplníte všechny svoje údaje, budete požádání o zaplacení poplatku. Poplatek může být uhrazen pouze on-line, platební kartou. Pokud nemůžete platit platební kartou online, kontaktujte prosím naši podporu help@czechtaxesonline.cz

Nestáhnul jsem si daňové přiznání, mohu tak učinit později?

Ano, musíte se přihlásit zpět do Aplikace, a najít si daňové přiznání a přehledy na konci.

Ve kterých případech tato Aplikace pro vás není vhodná

Tato Aplikace pro vás není vhodná, pokud jste byli v předchozích letech ve ztrátě a chcete je uplatnit v tomto roce, pokud chcete zdaňovat příjmy v samostatném základu daně dle §16a Zákona o daních z příjmů.  Aplikace také neumožňuje uplatňovat náklady na výzkum a rozvoj, registrační pokladnu EET, odborové příspěvky a platby na budoucí vzdělávání.

Umožňuje Aplikace odeslání daňového přiznání prostřednictvím datové schránky ?

Ano, naše Aplikace generuje formát .XML, který můžete poslat přes datovou schránku na finanční úřad. ČSSZ a zdravotní pojišťovna přijímají Přehledy poštou nebo datovou schránkou.
Povedeme vás, jak poslat správně formát .XML na finanční úřad.

Co je to datová schránka ?

Datová schránka je elektronické úložiště určené k doručování oficiálních dokumentů a ke komunikaci s orgány státní správy.

Umožňuje tato Aplikace odečet daní odvedených v zahraničí od mých českých daňových povinností?

Ne. Ačkoliv je ve většině případů možné odečíst daně odvedené v zahraničí od daňových povinností z českého příjmu, náš program to v tuto chvíli neumožňuje. Radíme vám kontaktovat účetního, aby se postaral o vaše daně NEBO můžete použít naši Aplikaci, ale bez snížení české daňové povinnosti o platby daní v zahraničí.

Jakou podporu mi poskytuje tato Aplikace s ohledem na požadavky pro prodloužení víza ?

Naše Aplikace spočítá pravděpodobnou výši čistého příjmu, který vyžaduje ministerstvo a porovná ji s vaším čistým příjmem. Pokud váš čistý příjem není dostatečně vysoký, aby splnil toto kritérium pro vízum, aplikace vás o tom informujem, a pak byste měli další kroky probrat se svou vízovou agenturou nebo použít jeden z navrhovaných způsobů jak navýšit čistý příjem.

Částka životního minima pro cizí státní příslušníky žádající o prodloužení obchodního víza je stanovena Ministerstvem vnitra a více se dočtete zde: http://www.mvcr.cz/mvcren/article/proof-of-funds-for-the-purposes-of-a-long-term-residence.aspx

Můžete také najít vhodné formuláře týkající se žádostí o vízum v naší sekci "Užitečné formuláře".

Dokážu vypočítat daň z mého příjmu z nájmů pomocí této Aplikace?

Ano. Příjem z nájmu je příjmem z pronajímání nemovitostí i movitých věcí (např. byt, dům, auto, počítačové vybavení, stroje, atd.).

Nemám tiskárnu .Jak můžu získat své daňové přiznání?

Pokud nemáte tiskárnu a možnost si daňové přiznání někde vytisknout, můžete si připlatit za službu Vytisknout a poslat poštou. Můžete si vybrat tuto možnost při platbě poplatku za daňové přiznání. Naše podpora vytiskne vaše daňové přiznání spolu s instrukcemi, a pošle vám ho doporučeně na adresu, kterou jim uvedete. Posíláme daňová přiznání pouze na adresy v České republice.

Přetáhnou se data z minulého daňového přiznání do letošního roku?


ANO, přihlašte se do svého účtu a klikněte na šedivé políčko "Použít pro nové přiznání" a všechna Vaše osobní data budou předvyplněna do daňového přiznání pro letošní rok.

Platba daní a termíny:

Kdy je termín odevzdání daňového přiznání a Přehledů?

Poslední termín pro odevzdání vašeho daňového přiznání na finanční úřad je 2.4.2024. Přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu musí být poslány nejpozději k 2.5.2024

Nestihl/a jsem podat daňové přiznání, mohu tak učinit i po termínu?

Ano, můžete opět využít naši aplikaci, ale udělejte to, co nejdříve to bude možné, protože čím později daňové přiznání odevzdáte, tím vyšší je penále za prodlení platby daně. Penále se odpočítává od splatné daně za každý den prodlení. Pokud je vaše daň nulová, pak byste neměli dostat penále.

Do kdy musím zaplatit daň z příjmu ?

Daň z příjmu je splatná k 31.3.2019 a následující 4 dny ještě nejsou penalizovány. Pokud však zaplatíte 5 a více dnů po splatnosti, pak vám finanční úřad vyměří penále na dlužnou daň.

Kdy musím zaplatit konečnou částku sociálního a zdravotního pojištění ?

Konečnou částku sociálního a zdravotního pojištění musíte uhradit do 8 dnů od odeslání Přehledů příjmů (= Přehled OSVČ) na pobočku ČSSZ/zdravotní pojišťovny, nejpozději však do 30.4.2019.
Pokud zaplatíte později než v tomto termínu, bude vám ČSSZ a zdravotní pojišťovnou vyměřeno penále za zpoždění.

Jak správně zaplatím daně?

Tyto informace budou součástí Souhrnu, který od nás obdržíte spolu s daňovým přiznáním. Musíte použít své DIČ jako variabilní symbol platby.

Kdy dostanu svůj přeplatek ?

Pokud odevzdáte své daně do konce března, pak byste měli dostat svůj přeplatek daně z příjmu do konce května. Pokud jste jej nedostali, zavolejte nebo navštivte finanční úřad. Můžete také pro pomoc kontaktovat naši podporu info@czechtaxesonline.cz

Spočítá Aplikace mé zálohy pro daň z příjmu pro následující rok?

Ano, tyto informace budou součástí Souhrnu, který obdržíte spolu s vaším daňovým přiznáním.

Jak mohu zjistit, že dlužím peníze finančnímu úřadu?

Můžete zažádat o potvrzení bezdlužnosti, abyste zjistili, jestli nemáte nějaký dluh na finančním úřadě. Musíte použít speciální formulář, který naleznete sekci "Užitečné formuláře". Musíte též k této žádosti přiložit 100 Kč kolek a poslat je doporučeně na finanční úřad.

Zaplatil jsem převodem. Kdy si budu moci stáhnout daňové přiznání se všemi náležitostmi?

Pokud zaplatíte převodem, musíme zkontrolovat, zda se skutečně částka připsala na náš bankovní účet. Toto trvá do 3 pracovních dní. Poté si můžete stáhnout své daňové přiznání.

Odpočty daní:

Umožňuje mi Aplikace uplatnit odpočet na nepracující manželku/manžela ?

Ano, pokud jste sezdaní a příjem vaší manželky/vašeho manžela nepřekračuje 68 000 Kč, pak můžete uplatnit slevu na nepracující manželku/manžela. Vaše manželka/manžel by měl/a podepsat prohlášení, že neměl/a příjem vyšší než 68 000 Kč. Naše Aplikace vám toto prohlášení poskytne. Musíte přiložit toto prohlášení k daňovému přiznání.

Umožňuje mi Aplikace uplatnit slevu na děti ?

Ano, pokud žije ve vaší domácnosti dítě mladší 18 let nebo student mladší 26 let, pak můžete v naší Aplikaci uplatnit slevu na dítě, a snížit tak svou daň z příjmu.

Jenom jeden z rodičů může uplatnit slevu na dítě.

Druhý rodič by měl podepsat prohlášení, že neuplatňuje slevu na dítě ve svém daňovém přiznání. Naše Aplikace vám toto prohlášení poskytne. Musíte přiložit toto prohlášení k daňovému přiznání.

Mohu uplatnit úroky z hypotéky/půjčky ?

Pokud splácíte hypotéku nebo půjčku, můžete odečíst zaplacené úroky od základu daně. Maximální výše je 300 000 Kč. Je důležité, abyste využívali zapůjčené peníze pouze na trvalé bydlení. Takže to nesmí být nemovitost, kterou pronajímáte, rekreační objekt, a tak podobně.

Částku, kterou můžete odečíst ze základu daně, najdete na potvrzení o zaplacených úrocích, které banka rozesílá svým klientům jednou ročně. Připojte toto potvrzení k daňovému přiznání jako přílohu.

Ostatní informace:

Potřebuji orazítkovanou kopii daňového přiznání

V tomto případě neposílejte své daňové přiznání poštou, ale vezměte dvě kopie na finanční úřad, kde vám kopie orazítkují v Podatelně.

Mohu použít aplikaci, pokud nežiji v ČR?

Ano, pokud nežijete v ČR, pak můžete připravit své přiznání v naší aplikaci. Než zaplatíte náš poplatek, zaškrtněte možnost "Chci abyste daňové přiznání podali za mě"

Nevím, jaké je moje daňové identifikační číslo (DIČ).

Své DIČ naleznete na registračním dopise od finančního úřadu. Pokud ho nemáte, kontaktujte naši podporu info@czechtaxesonline.cz

Jak zjistím, že finanční úřad obdržel mé daňové přiznání ?

Pokud pošlete daňové přiznání doporučeně, můžete sledovat, kde je, a jestli bylo doručeno. Poskytneme vám návod, jak to udělat, v Souhrnu, který bude součástí daňového přiznání.

Dostával jsem podporu v nezaměstnanosti , ale nevím, kam bych ji měl uvést v daňovém přiznání?

Nikam - není daněna a nemusí být hlášena.

Musím mít veřejné zdravotní pojištění ?

Občané EU a USA, kteří pracují v České republice jako zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné, se musí registrovat u veřejné zdravotní pojišťovny a každý rok podávat Přehled o příjmech (je součástí této aplikace). Pokud nejste registrováni, ale měli byste být, kontaktujte naši podporu info@czechtaxesonline.cz nebo navštivte pobočku zdravotní pojišťovny (obvykle VZP nebo OZP).

Musím podávat Přehled o příjmech pro veřejnou zdravotní pojišťovnu ?

Musíte podat Přehled o příjmech na zdravotní pojišťovnu, pokud máte nárok na veřejné zdravotní pojištění. Máte nárok na veřejné zdravotní pojištění, pokud jste občany EU nebo USA nebo pokud máte trvalý pobyt v ČR. Ostatní musí podat Přehled pouze pokud jsou veřejně pojištěni na základě jejich trvalého zaměstnání.

Jsem samostatně výdělečně činný, ale nejsem zaregistrovaný u ČSSZ a zdravotní pojišťovny.

Můžete kontaktovat podporu info@czechtaxesonline.cz a ta vám pomůže s registrací.

Jak spočítám svůj celkový příjem ze samostatně výdělečné činnosti?

Pokud počítáte příjem ze samostatně výdělečné činnosti, měli byste sečíst všechny vydané faktury, které byly ZAPLACENY v roce 2018, i když byly vystaveny v roce 2017. Neměli byste započítávat faktury vydané v roce 2018, ale zaplacené v roce 2019.

Co je příjem z kapitálového majetku ?

Nejtypičtějšími příklady příjmu z kapitálového majetku jsou dividendy, podíl ze zisku, kdy daň nebyla zaplacena podnikem, a úroky ze zahraničních účtů, spořících účtů a cenných papírů.

Mám použít radějí skutečné výdaje NEBO paušální výdaje?

Abyste minimalizovali vaše zdanění, je lepší použít ten typ výdajů, který je vyšší v daném finančním roce.


Skutečné výdaje jsou součtem nákladů souvisejících s vaším podnikáním, může to být materiál, vybavení, účty za telefon, cestovní náklady, zboží, náklady na účetnictví, atd. 


Paušální výdaje jsou procenta z příjmu. Je to obvykle 60%, ale mohou být i jiné sazby, viz níže

 • 60% z podnikatelského příjmu; omezeno na 600 000 Kč
 • 80% z příjmu ze zemědělské, lesnické, vodohospodářské a řemeslné činnosti
 • 40% z příjmu z nezávislé činnosti a z příjmu autorů
 • Jak zdanit a vykázat zaměstnanecké akcie?  Pokud jste obdržel/a zaměstnanecké akcie, tyto akcie by měly být vykázány v sekci "Měl/a jsem příjem ze zaměstnání". Použijte prosím tlačítko "přidat dalšího zaměstnavatele" k přidání dalšího řádku. Do pole "hrubý příjem" vepište tržní cenu akcií v Kč v den uvolnění (= vesting date). 

  Zaměstnanecké akcie se daní v roce uvolnění (vesting).


  Pokud jste prodal/a akcie za částku převyšující tržní cenu, zisk z prodeje akcií (rozdíl mez prodejní cenou a tržní hodnotou) by měl být vykázán v sekci "OSTATNÍ PŘÍJEM" Vašeho daňového přiznání. Do pole "příjem" vepište prodejní cenu akcií a do pole "výdaje" vepište tržní hodnotu akcií v den uvolnění.


  Tato webová stránka používá cookies

  K poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookies.
  Cookies jsou malé textové soubory, které mohou být používány webovými stránkami, aby učinily uživatelský zážitek více efektivní.

  Zákon uvádí, že můžeme ukládat cookies na vašem zařízení, pokud jsou nezbytně nutné pro provoz této stránky. Pro všechny ostatní typy cookies potřebujeme vaše povolení.

  ×